Matek és a Görög hitvilág istenei

Ha nem megy jól a matek vagy érdekelnek a görög istenek akkor te a legjobb helyen jársz!

 Itt a 12 Olymposzi főistent és mivel valahogy 13-an lettek ezért 13 van. Sok sikert az olvasáshoz és várlak benneteket a Matematika menüpontnál érdekes feladatokkal és definiciokkal.



Görögök hitvilága

A görögök több istenben hittek, politeisták voltak. Az isteneiket ember alakban képzelték el így természetüket, érzéseiket, és vágyaikat is emberekéhez hasonlították. Az emberek úgy gondolták, hogy az istenek fent laknak az Olymposzon a Héphaisztosz által készített palotában. A különböző isteneknek különböző szerepeket adtak, másért és másért áldoztak nekik. Táplálkozásukban, és élettartamukban is különböztek az emberektől. Az istenek halhatatlanok voltak, így vér helyett a „halhatatlanság nedve” folyt az ereikben. Ételük az ambrózia míg italuk a nektár volt. A 12 Olymposzi főistent képzelték a világalkotó isteneknek mivel mindegyikük másért volt felelős a világon. A 12 Olymposzi főisten:

Zeusz a főisten, felesége Héra. A viharok és a villámok istene. A mitológiai történet szerint anyja mentette meg apja elől, míg Zeusz 11 testvérét apja megeszi. Míg apja alszik Zeusz apja gyomrából kiszabadítja testvéreit és bosszúból megszabadítja apját férfiasságától. Egyes mítoszok szerint apját még száműzi is.

Héra a házasság és a születés istennője. Héra Olymposz királynője, Zeusz a főisten a vihar és a villámok istene testvére és 300 év után felesége. Héra Nagyon sokat harcolt Zeuszért, mivel férjének nagyon sok női szeretője volt. Héra Szülei:Kronosz és Rhea.

Poszeidón a tenger és a félelmetes erők istene. A Poszeidón név jelentése „a föld ura” mivel eredetileg a föld istene volt. Kronosz és Rhea fia. Poszeidónt általában a károm ágú szigonyáról ismerjük amit a monda szerint azért kapott, hogy ezzel tudja lecsillapítani vagy felbolygassa a hullámokat kedve szerint.

Demeter a gabona aratás istennője. Kronosz és Rheia lánya Zeusz testvére de a főistentől született legkedvesebb gyereke Perszephone. Ő tanította meg az embereket a földművelésre, ő adott először kapát és éket az emberek kezébe. Demetert általában komoly nőként ábrázolták hosszú tógában sarlóval a kezében. Demeternek soha nem volt törvényes férje mindig az ő papjai kísérték az oltárhoz az ifjú párokat.

Hesztia a házi tűzhely istennője és a családok védőszentje. Kronosz és Rheia legidősebb gyermeke. Az összes Olymposzi isten közül ő volt a legszerényebb és a legudvariasabb. Egyszer testvérei Apollón és Poszeidón udvarolt neki de ő a vita elkerüléséért ígéretet tett Zeusznak hogy élete végéig megőrzi szüzességét.

Héphaisztosz kovácsmesterek istene, védője minden mesterembernek de leginkább a fémműveseknek. Héphaisztosznak csak anyja volt Héra. Egyes emberek a vulkánok istenének is tisztelték. Azért szólítják egyesek vulkán istenének, mert műhelyét az Etna belsejében rendezte be. Hermész a ravaszság a tolvajok utasok védője és az istenek követe, Zeusz és Maja nimfa gyermeke. Nem volt ideje házasodni de utódot hagyott maga után, Polüméletől Eudorosz nevű fia. Attribútumai:Pálca Hermész hírnökégét jelzi. Szárnyas csizma és karimás kalap:

Hermész szárnyas, rövid bőrcsizmát visel, a kalap pedig Aidoneuszé volt és aki felvette a kalapot az láthatatlanná vált.

Apollón a költészet a gyógyítás és a jóslás istene Zeusz és Létó gyermeke, Artemisz ikertestvére. Délos szigetén született ahol anyja megtalálta a nyugalmat Héra elöl. Szent állatai közé tartozik a hattyú a farkas és a delfin is. Szent növényei:pálma, olajág, és a babér. Általában nyíllal és íjjal ábrázolják hajában babérkoszorúval amitől a legenda szerint nem őszült meg soha és a koszorú is örökzöld maradt. Ő őrizte a Kasztáliai forrás melletti búvóhelyről Szibülla jóshelyét.

Artemisz a vadászat istennője ö segít a szülésnél, védelmezi a nőket és a gyerekeket. A vadállatokat is ő védi. Szent állata a szarvasmarha.,Zeusz és Létó gyermeke Apollón ikertestvére. Az ókori Hellászban sokfelé tisztelték. A legendák szerint 1 nappal testvére előtt. Artemisz segített anyjának világra hozni Apollónt így első isteni feladata a gyermekszületés lett. Látva az istenek bánatát a szerelem miatt három évesen örök szüzességet kért Zeusztól. Aki akár csak bemocskolni szerette volna Artemisz fogadalmát kemény büntetésben részesült. Így történt egyszer hogy egy vadász akit Aktaionnak hívtak meglátta meztelenül fürdőzni az istennőt és nimfáit és megbámulta őket amit Artemisz észrevett és Aktaiont és szarvassá változtatta és Aktaio saját kutyáit uszította rá amelyek nem tudva, hogy gazdájuk az szétcincálták és jóllaktak vele.

Árész a háború istene, Zeusz és Héra gyermeke. Árész nem tartozott a jóságos istenek közé hisz vérengző és féktelen volt. Ahogy hallott ahogy két sereg egymásnak ront feltette harci sisakját felpattant harci szekercéjére amit két tűzokádó ló húzott. Valószínűleg a műkéni korba került be az istenek közé. Neki szentelték az Aerioszpagosz dombot, ahol a legfelsőbb bíróság székelt.

Pallasz Athéné a tudás a bölcsesség és a honvédő harcok istennője. Zeusz és Métisz gyereke. Métisz volt a bölcsesség istennője és a főisten első felesége. Egy jóslat szerint okosabb és hatalmasabb lett volna mint Zeusz így a főisten dühében élve lenyelte Métiszt a születendő gyermekkel együtt. A főistennek egyszer csak megfájdult a feje. Ekkor Hephaisztosz sietett apja segítségére és egy kalapáccsal akkorát ütött apja fejére hogy Pallasz Athéné kipattant belőle.

Aphrodité szépség és a szerelem istennője. A mítosz szerint akkor született, amikor Kronszosz kardjával kasztrálja apját, Uranoszt. Általában fiatal nőnek ábrázoljál hátán szárnyakkal. Állatai a galamb és a fekete hattyú. Zeusz féltette az Olymposzi istenektől így Héphaisztosznak a kovácsistennek ajánlotta aki el is vette Aphroditét. Szent állatai:tisztasága miatt galamb, kecsessége miatt hattyú, Termékenysége miatt a nyúl de a veréb és a denevér is ide tartozik. Növényei: Adonisz vér által nevelt rózsák,, mirtusz, gránátalma, és a citromfa.

Mellettük fontos volt Hadész az alvilág ura. Gyakran magát az alvilágot Hadésznek nevezték. Egyes mondák szerint Hadész a halottak hozzátartozóinak fájdalomkönnyeiből és sóhajaiból alkotta meg a föld érceit. Gyermeke nem született de felesége volt a holtak királyának,Perszhepone az alvilág királynője, akit a felszínről kényszerített magához, hogy feleségül vegye. Zeusz parancsára Hadésznek fel kelet volna engednie Perszheponét a felszínre viszont rávette kedvesét, hogy egyen egy gránátalmát amiről nemtudta, hogy az alvilág étke és így ott akar majd maradni ezután így megette és Hadész elérte a célját és Perszheponét örökre az alvilághoz láncolta.



aphrodite.jpg

apollon.gif

atene.jpg

boticelli-aphrodite-fej.jpg


demeter1.gif

hadesz.jpg

hephaisztos.jpg

hera.jpg

hermesz.jpg


hestia.jpg

imgres.jpg

kreta_3_-_artemisz.jpg

poszeidon.jpg

zeusz.jpg

Na gyere a matekhoz!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 24
Havi: 17
Össz.: 15 853

Látogatottság növelés
Oldal: Az istenek
Matek és a Görög hitvilág istenei - © 2008 - 2024 - istenekesmatek.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »